Wiedza

Kora, kamyczki, lawa, czyli ściółkowanie w ogrodzie

Kiedy wykonamy już pierwsze, wiosenne prace porządkowe w ogrodzie, przychodzi czas, by zastanowić się jak urozmaicić swój zakątek oraz co zrobić, aby utrzymać go w jak najlepszej kondycji.

Nasze rabatki, wyznaczone miejsca mają przykuwać uwagę, cieszyć, a nie tylko być terenem wytężonej pracy. Co zrobić, aby mogły one wyglądać korzystnie, zadowalająco i nie wymagały od nas nadmiernego wysiłku?

Jednym ze sposobów jest ściółkowanie, czyli okrywanie gleby wokół roślin (między krzewami, przy żywopłotach) różnymi materiałami – korą, żwirkiem, kamyczkami czy lawą wulkaniczną.

Zalety ściółkowania

  • funkcja dekoracyjna
  • zapobiega nadmiernemu wysuszaniu gleby
  • eliminuje chwasty
  • zatrzymuje składniki odżywcze gleby
  • chroni przed wiatrem

Jednymi z najpopularniejszych materiałów ściółkowania są kora drzew oraz drobne kamyczki. Najczęściej spotykamy je w przydomowych rabatach, między krzewami, pod drzewami i żywopłotami, na ścieżkach.

Kora drzewna

Rozdrobnione kawałki drewna powinny tworzyć warstwę o grubości od 5cm-7cm. Wtedy też spełni ona doskonale swoją funkcję. Istnieje wiele rodzajów kory (sosnowa, świerkowa, z drzew liściastych), należy zatem przed jej położeniem zapoznać się z właściwościami, które będą odpowiednie dla konkretnych roślin.  Kora doskonale się sprawdzi w każdego typu ogrodzie.

Żwir i kamyczki ogrodowe

Żwir i kamyczki również znakomicie wkomponują się w różnego rodzaju style ogrodowe (śródziemnomorski, wiejski, nowoczesny). Stanowią znakomity element eksponujący wybrane rośliny (między innymi rewelacyjnie komponują się z krzewami formowanymi). Bogata kolorystka, wielkość, kształt sprawiają, że zainteresowany nimi właściciel  zielonej przestrzeni na pewno znajdzie coś dla siebie. Oprócz swojej funkcji estetycznej, również hamują wzrost chwastów, chronią glebę.

Lawa wulkaniczna

Innym materiałem do ściółkowania jest lawa wulkaniczna (produkt naturalny, pozyskiwany z okolic wulkanów)coraz bardziej popularna w ogrodnictwie. Ma szereg różnych właściwości, które sprawiają, że jest wykorzystywana jako alternatywa kory, kamyczków do upiększania naszych zielonych zakątków. Zapobiega wzrostowi chwastów, chroni glebę, poprawia jej wentylację. Jej cechą charakterystyczną jest porowatość, dzięki czemu pochłania duże ilości wody, magazynuje ją, a potem uwalania do otoczenia.

Kora drzew, żwir, drobne kamyczki, lawa wulkaniczna znajdują zastosowanie w ogrodnictwie. Pełnią znakomitą funkcję dekoracyjną, zarówno w nowoczesnych jak i tradycyjnych ogrodach. Ponadto posiadają szereg  właściwości, mających wpływ na rozwój naszych roślin, a wybór materiału zależy od gustu i upodobań właściciela ogrodu.