Wiedza

Wiosna w ogrodzie, czyli pierwsze porządki

Pierwsze promienie słońca, wyższa temperatura, śpiew ptaków, dni stają się coraz dłuższe… czyli wymarzona i upragniona wiosna.

Zaczynamy wychodzić do ogrodów, by przygotować się na nowy sezon. Porządki, cięcie, sadzenie, nazwożenie i wiele innych prac, które cieszą, ponieważ pozwoli nam to później w pełni rozkoszować się i zatopić w swoim ulubionym zakątku. Od czego jednak zacząć?

  1. Przyjrzyj się dokładnie swojemu ogrodowi. Sprawdź, które rośliny przetrwały zimę ( w tym roku była długa i mroźna). Powycinaj uschnięte gałązki krzewów i drzew.
  2. Jeżeli posiadasz krzewy formowane, czasami możesz dostrzec brązowe igły. Należy wtedy dokładnie oczyścić kapelusze ręką tak, by usunąć to, co zbędne.
  3. Tym, co jest wizytówką każdego ogrodu jest trawnik. Zadbaj o jego prawidłowy wzrost. Wertykulacja trawnika uwalania go z mchu, usuwa chwasty, dzięki czemu lepiej oddycha. Dokładnie zgrab suchą trawę i ponownie posiej. Dobrze utwardź i posyp nawozem. Pamiętaj, że niezbędnym składnikiem prawidłowego wzrostu jest po prostu woda.
  4. W miejscach, w których masz wolne przestrzenie posadź wiosenne kwiaty – bratki, żonkile, tulipany, które będą mocnym akcentem kolorystycznym.
  5. Dla prawidłowego wzrostu i rozwoju roślin potrzebna jest też ziemia oraz odpowiednie nawożenie. Zadbaj o to, by twoje drzewa, krzewy i kwiaty miały doskonałe podłoże.
  6. Jeśli wykonasz pierwsze podstawowe czynności w twoim ogrodzie, przygotuj również swoje meble ogrodowe. Wyjmij, wyczyść , by wypoczynek na nich był prawdziwą przyjemnością.

Wiosna to dla każdego pasjonata ogrodu wymarzony czas, szereg różnych prac, ale też czas, gdy wszystko budzi się do życia. Każdy z utęsknieniem na to czeka i pragnie, by jego ogród stał się miejscem przytulnym, wymarzonym, niezapomnianym, oazą spokoju i relaksu, by zachwycał kolorami.