M-Krzewy

Czym jest bonsai?

Bonsai to rośliny karłowate, powstające dzięki odpowiedniemu przycinaniu, drutowaniu, nawożeniu, przesadzaniu, nawadnianiu. Słowo to pochodzi z japońskiego bon – pojemnik, donica oraz sai – drzewo.  Ich powstanie wiązało się obserwacją natury, której miały być zminiaturyzowaną kopią. Możemy wyróżnić bonsai wewnętrzne i zewnętrzne. Częściej jednak rośliny rosnące na zewnątrz nie są typowymi bonsai, lecz nazywane są krzewami formowanymi lub bonsai ogrodowe. 

Jakie rośliny można formować?

Sztuka formowania roślin jest  procesem długotrwałym. Zależy od naszej  wyobraźni, cierpliwości a przede wszystkim rośliny. Tym, co jest najbardziej fascynujące jest to, że nie ma dwóch identycznych egzemplarzy, każdy jest inny i niepowtarzalny. 

W naszych ogrodach najcześciej pojawią się tradycyjne rośliny, z których możemy stworzyć prawdziwe dzieła sztuki. Do najpopularniejszych należą: sosny, jałowce, klony, cyprysiki, buki, graby, różaneczniki, bukszpany. Ich cechą charakterystyczną jest wyraźny pień, giętkie pędy. 

Pielęgnacja

Drzewa formowane nie powstają w ciągu jednego sezonu. Rosną kilka, kilkanaście, a nawet kilkadziesiąt lat. Wymagają odpowiedniego nawożenia, przycinania, by zachować swoją formę. Reszta zależy od indywidualnych upodobań rośliny. Ważne jest zatem stworzenie optymalnych warunków dla rośliny, by mogła się odpowiednio rozwijać.