Wiedza

Krzewy formowane w ogrodzie

Ogród to miejsce, w którym chcemy się relaksować, spędzać czas z bliskimi, cieszyć się tym, co nas otacza. Prywatny kawałek zielonej przestrzeni ma pełnić funkcję ucieczki od codziennych obowiązków, pracy, ma nam zapewnić chwilę wytchnienia, a pobyt w nim powinien być samą przyjemnością.

Każdy z nas ma swoje indywidualne wyobrażenie ogrodu. Jednak o ich wyjątkowości i niepowtarzalności na pewno stanowią rośliny, które sami sobie wybieramy, sadzimy i pielęgnujemy. Na pewno na szczególną uwagę zasługują krzewy formowane, które coraz częściej pojawiają się w naszych ogrodach.

Czym są krzewy formowane?

Krzewy formowane to rośliny, które zaskakują swoją oryginalnością niebanalnością i sprawiają, że nasza prywatna zielona przestrzeń nabiera pewnego charakteru.

Ich powstanie to długotrwały proces, którego efektem jest swoiste dzieło sztuki. Powstają one przez wiele lat, nabierają kształtu, gęstnieją. Każde z nich jest inne, niepowtarzalne, unikatowe.

Dlaczego krzewy formowane?

Posadzone w ogrodzie tworzą niepowtarzalny klimat. Doskonale przyozdobią zarówno prywatną przestrzeń, jak i są idealną wizytówką firmy. Stanowią mocny akcent we współczesnej architekturze ogrodowej. Pasują zarówno do nowoczesnych i tradycyjnych ogrodów.

Krzewy formowane iglaste doskonale prezentują się o każdej porze roku, zachwycając nas swoim kształtem i kolorem. Ponadto odpowiednio posadzone i nawożone bez problemów zimują w naszym klimacie.

Rodzaje krzewów formowanych

Krzewy formowane charakteryzują się swoim niebanalnym kształtem. Zazwyczaj mają charakterystyczny, wygięty pień oraz odgałęzienia tworzące pewnego rodzaju “kapelusze”, “talerze”, kule. Mogą być iglaste: sosny (Pinus), cisy (Taxus), jałowce (Juniperus), bukszpany (Buxus) jak i liściaste: graby (Carpinus), buki (Fagus), klony (Acer), platany (Platanus), ciemnozielone i jasnozielone.

Ponadto krzewy formowane to również stożki, kule, “parasole”, rośliny, które doskonale tworzą elementy żywopłotu.

Krzewy formowane tzw. ogrodowe “bonsai” to atrybut nowoczesnego ogrodu. Szeroki wybór roślin, niebanalny i oryginalny kształt, staranność, kolorystyka z powodzeniem zaspokoją każdego, nawet najbardziej wymagającego klienta.