Wiedza

Najpopularniejsze krzewy formowane do ogrodu

Wybór odpowiedniego krzewu formowanego zależy od naszego indywidualnego podejścia i upodobań. To one bowiem mają przykuwać uwagę, zachwycać, nadawać charakteru ogrodom.

Szeroki asortyment, duża rozpiętość cenowa powodują, że myślimy o tym, która z roślin będzie najbardziej odpowiednia, najmniej kłopotliwa, najładniejsza, itp. Stawiamy sobie wiele pytań. Spróbujemy podpowiedzieć, które z krzewów formowanych są najbardziej popularne, łatwe w pielęgnacji, utrzymaniu, doskonale prezentują się i przetrwają zimę w naszej strefie klimatycznej.

1. Sosna (Pinus)

Sosna jest rośliną, która doskonale prezentuje się w formie krzewu formowanego. Wśród niej możemy wyróżnić wiele odmian:

  • Pinus sylvestris ” Watereri” (sosna pospolita)
  • Pinus sylvestris “Norske Typ” (sosna norweska)
  • Pinus contorta (sosna wydmowa)
  • Pinus mugo (sosna górska)
  • Pinus strobus “Macopin” (sosna wejmutka)

Posadzona w ogrodzie na pewno zwróci uwagę. Jest rośliną bardzo atrakcyjną, odporną i twardą, mało wymagającą. Większość z odmian doskonale pasuje do naszej strefy klimatycznej. Jej igły są jasno – lub ciemnozielone, krótkie lub długie. Często sadzona jest w przydomowych ogrodach, na skarpach, skalniakach czy w miejscach, w których wyeksponuje swoje naturalne piękno.

Zakrzywiony pień, różne odcienie zieleni czynią ją jedną z najpopularniejszych roślin pośród krzewów formowanych. Zazwyczaj malowniczą koronę tworzą gęste i rozłożyste „talerze” lub kule. Szczególnie polecamy formę „talerzy” zarówno ze względów wizualnych jak i praktycznych. Dzięki temu rośliny lepiej „oddychają”, są bardziej odporne na wszelkie choroby, poza tym umożliwia to łatwiejszą wymianę igieł. Oczywiście jako krzew formowany wymaga pielęgnacji w postaci odpowiedniego cięcia – przycinania pędów. Z własnego doświadczenia oraz fachowej wiedzy szkółkarzy wiemy, że najlepszym momentem jest koniec maja – początek czerwca (pierwszy tydzień). Musimy jednak pamiętać o tym, aby nie przycinać sosny w bardzo słoneczne, gorące dni. Takie zabiegi pielęgnacyjne wykonujemy w momencie, gdy jest pochmurno lub wieczorową porą.

2. Cis (Taxus)

Cis pospolity (Taxus baccata) to krzew formowany niezwykle „elegancki”. Wyróżnia się ciemnozielonymi, drobnymi igłami, dodatkowo jesienią krzew ten zdobią drobne czerwone ”koraliki”. Rośnie dość wolno. Doskonale wygląda zarówno w formie pojedynczych krzewów jaki i tworzy przepiękne żywopłoty. Figury geometryczne z cisa dodają każdemu ogrodowi perfekcyjności.

Cis, podobnie jak sosna, również wymaga odpowiedniej pielęgnacji w postaci cięcia. Czynność ta wymaga dokładności, cierpliwości i staranności, by całość tworzyła jednolitą, gęstą formę. Można go ciąć dwa razy w roku, przyspieszając tym samym zagęszczanie się tej rośliny (szczególnie jeśli przycinamy go jesienią).

Taxus szczególnie dobrze rośne na glebach żyznych, wilgotnych, przepuszczalnych, kwaśnych.

3. Jałowiec (Juniperus)

Jałowiec dobrze znany jest każdemu posiadaczowi ogrodu. Jednak podobnie jak powyższe rośliny posiada wiele odmian:

  • Juniperus pfitzeriana “Mint Julep” (jałowiec Pfitzera)
  • Juniperus squamanta “Blue Carpet” (jałowiec łuskowy)
  • Juniperus squamanta “Meyeri” (jałowiec łuskowy)
  • Juniperus chinensis “Blue Alps” (jałowiec chiński)
  • Juniperus chinensis “Plumosa Aurea” (jałowiec chiński)
  • Juniperus communis ” Hornibrookii” (jałowiec pospolity)
  • Juniperus communis “Repanda” (jałowiec pospolity) i wiele innych.

W zależności od odmiany charakteryzuje się bogatą kolorystyką – np., srebrzystoniebieski, złocistożółty, zielony ze srebrzystym odcieniem, niebieskozielony. Posiada igły krótkie, kłujące lub niekłujące, gęsto osadzone.

Krzewy formowane z jałowca osiągają wysokość nawet do kilku metrów. Pasują do każdego ogrodu, zarówno większego, jak i mniejszego, mogą również rosnąć w donicach.

Krzewy formowane tzw. ogrodowe “bonsai” to atrybut nowoczesnego ogrodu. Szeroki wybór roślin, niebanalny i oryginalny kształt, staranność, kolorystyka z powodzeniem zaspokoją każdego, nawet najbardziej wymagającego klienta.

Wśród niektórych odmian możemy wyróżnić takie, które przybierają bardzo interesujące, nietuzinkowe kształty. Ich pień jest powyginany, wyglądający na bardzo giętki i elastyczny, tworząc przy tym spójną, jednolitą całość. Ponadto Juniperus to okaz, u którego można w sposób niezwykle oryginalny wyeksponować pień, czyniąc krzew jeszcze bardziej atrakcyjnym i niepowtarzalnym. Wystarczy tylko oczyścić go z kory i nasmarować specjalnym olejem, co sprawi, że uzyska w ten sposób gładką fakturę oraz piękny czerwony kolor.

Jałowiec również wymaga cięcia. Trzeba jednak zaznaczyć, że krzew ten dość obficie wymienia swoje igły, co wymaga odpowiedniej pielęgnacji i czyszczenia „talerzy” czy kul. Nie jest to zabieg trudny, wymaga jednak cierpliwości, dokładności i staranności.

Wszystkie z wymienionych powyżej roślin doskonale się prezentują w postaci krzewów formowanych. Ze względu na dużą ilość odmian, każdy może wybrać jedyny i niepowtarzalny model dla siebie. Wszystko zależy od naszych oczekiwań. Nie ma żadnej recepty na to, który jest najlepszy. Każdy ma swój urok i daje mocny akcent w ogrodzie.