Wiedza

Wielofunkcyjność grabu

Obecnie coraz częściej pojawiają się pytania o rośliny zimozielone. Chcemy, aby ogród zachwycał cały rok. Warto jednak zwrócić uwagę na rośliny, które zmieniają się o każdej porze, ponieważ one doskonale informują nas o zmieniającym się rytmie przyrody. Takim drzewem jest niewątpliwie grab – carpinuormy:

Grab (carpinus) jest rośliną, która doskonale prezentuje się o każdej przez roku w różnych formach. 

  • jako krzew formowany, tzw. bonsai, stanowić może mocny akcent w ogrodzie. Sprawdzi się posadzony zarówno w rabacie jak i w donicy. 
  • drzewo formowane – tzw.’kostka’ lub ‚szpaler’  – często spotykany w naszych ogrodach zaskakuje okazałą formą. Sprawdzi się idealnie jako pojedynczy egzemplarz bądź sadzony w grupach będzie stanowił okazały element dekoracyjny.
  • element żywopłotowy – dobrze rozgałęziony stanowi mocną ochronę. Ponadto pojedyncze sztuki mogą być doskonałym elementem dekoracyjnym ogrodu. 

Zastosowanie:

Grab pasuje do każdego typu ogrodu. Jest łatwy w pielęgnacji, nie ma większych wymagań glebowych. Warto jednak pamiętać o tym, że aby zachował swoją formę kostki, panelu, szpaleru musi być przycinany.

 

Grab formowany jest na pewno ciekawym akcentem w ogrodzie. Stanowi także dosonałą barierę ochronną. Nie będzie nas cieszył przez cały rok swoimi zielonymi liśćmi, ale za to wiosną jego zielone pączki na pewno nas zachwycą.