Wiedza

Urokliwy klon palmowy i japoński

Klon palmowy (Acer palmatum) i japoński (Acer japonicum) to drzewa, które zachwycają swoim kształtem, kolorem, stanowią mocny akcent w ogrodzie, mogą być dumą każdego właściciela zielonej przestrzeni. Niezwykle interesujące ze względu na swoje piękne liście i niesamowite barwy, nadają się do mniejszych jak większych ogrodów, mogą osiągać różne rozmiary.

Przykładowe odmiany

Klon japoński (Acer japonicum):

  • Acer japonicum “Aconitifolium”, Acer japonicum “Aureum”, Acer japonicum “Vitifolium”

Klon palmowy (Acer palmatum):

  • Acer palmatum “Tamukeyama”, Acer palmatum “Seiryu”, Acer palmatum “Orangeola”,
  • Acer palmatum “Dissectum Garnet”, Acer palmatum “Atropurpureum”,
  • Acer palmatum “Bloodgood”

Liście i barwa

Klony charakteryzują się czerwonymi, ciekawie ukształtowanymi liśćmi – fantazyjnymi, spiczastymi, ostro zakończonymi.  Zazwyczaj pojawiają się one późną wiosną i cieszą nasze oko do późnej jesieni. Wtedy też ich kolor jest szczególnie intensywny, sprawiając, że ogród nabiera wyjątkowych barw.

Są również gatunki, które w ciągu roku zachwycają nas trzema kolorami liści – zielonym, czerwonym i pomarańczowo – czerwonym, zazwyczaj zwisającymi na gałęziach, tworzącymi piękne kopuły, czy parasole.  Inaczej jest w przypadku Acer palmatum “Seiryu”,  którego żółto- zielone liście rosną pionowo.

W zależności od odmiany klony mogą osiągać różne rozmiary.  Niektóre z nich osiągają wysokość od 1m do nawet 7metrów.  Wyższe tworzą piękne, majestatyczne, szerokie korony drzew,  choć zdarzają się również takie, które rosną kolumnowo, zajmując tym samym mniej miejsca.

Dzięki oryginalnej strukturze liści, ich gęstemu ulistnieniu, większość z klonów wygląda bardzo dostojnie, elegancko, tak, jakby była przykryta pięknym, miękkim futerkiem.

Miejsce

W zależności od gatunku klony mogą rosnąć zarówno w zacienionych, jak i bardziej nasłonecznionych miejscach.  Wymagają odpowiedniej ilości wody. Szczególnie młode klony mogą być w pierwszych latach bardziej wrażliwe na mróz, czy wiatr.

Pielęgnacja

Klon jest rośliną niewymagającą szczególnej pielęgnacji.  Jesienią traci wszystkie swoje liście, które powinny być zgrabione. Nie wymaga regularnego cięcia, jeżeli jednak chcemy mu nadać swój kształt, czy zapobiec wzrostowi,  możemy wtedy go przycinać. Nie należy tego robić jesienią ani zimą(oprócz martwych przyrostów), najlepiej wycinać pojedyncze pędy latem.

Zimowanie

Większość klonów doskonale przystosowuje się i rośnie w naszej strefie klimatycznej. Nie ma większych problemów z ich zimowaniem, są odporne. Młode rośliny mogą być bardziej wrażliwe na mróz, dlatego można owinąć je włókniną lub obsypać pień skoszoną trawą, czy suchymi liśćmi.

Szkodniki i choroby klonu

Zasadniczo klon jest drzewem odpornym. Mogą jednak atakować go mszyce, które należy zwalczać specjalnymi środkami. Jeżeli gleba jest zbyt sucha, klon jest podatny na mączniaka, który objawia się mącznymi plamami na liściach. Gleba zbyt wilgotna zwiększa ryzyko infekcji grzybiczych. Należy wtedy wyciąć uszkodzone gałęzie. Pamiętajmy także, że suchość liści może sugerować, że miejsce jest zbyt wietrzne.

Posadzone w ogrodzie różne gatunki klonów  przyciągną uwagę. Ich różnorodne barwy i kształty liści sprawiają, że nasz ogród nabierze charakteru.  Idealnie pasują do ogrodów w stylu japońskim, dobrze komponują się z drzewami i krzewami formowanymi, pięknie wyglądają na skarpach, w połączeniu z kamieniem i wodą.