Wiedza

Rośliny formowane alternatywą dla roślin klasycznych

Na przestrzeni lat trendy ogrodnicze ulegają pewnym zmianom. Dzieje się tak dlatego, że już wiosną „przenosimy się” do ogrodów, które są niejednokrotnie przedłużeniem naszego wnętrza. Szczególnie teraz w dobie pandemii, chcemy sobie stworzyć miejsce spokoju, odpoczynku. Ogród ma być miejscem, w którym relaksujemy się, odprężamy, ale też pracujemy. 

Coraz częściej do ogrodów wkraczają rośliny formowane. Mogą to to być tzw. bonsai ogrodowe, rośliny wielopienne, różnego rodzaju stożki, kule, dachy, parasole, ekrany, szpalery. Samo ich powstanie to długotrwały proces.

Zależy od naszej wyobraźni, cierpliwości, a przede wszystkim od rośliny. Tym, co jest najbardziej fascynujące jest fakt, że nie ma dwóch identycznych egzemplarzy, każdy jest inny i niepowtarzalny.

Drzewa formowane nie powstają w ciągu jednego sezonu. Rosną kilka,  a nawet kilkadziesiąt lat. Wymagają odpowiedniego nawożenia, przycinania, by zachować swoją formę. Reszta zależy od indywidualnych upodobań rośliny. Ważne jest zatem stworzenie dla niej optymalnych warunków, by mogła się odpowiednio rozwijać.

Krzewy formowane, które można spotkać w ogrodach to głównie sosny, jałowce, graby, różaneczniki, które nie są  roślinami egzotycznymi.  Różnią się głównie kształtem, kolorem. Dodają przestrzeni oryginalności, elegancji, smaku, niepowtarzalności. Doskonale sprawdzą się także jako wizytówka przed wejściem do domu, restauracji, hoteli. Są alternatywą dla klasycznych roślin, przykuwają uwagę, wyróżniają.