Wiedza

Pielęgnacja i konserwacja mebli tekowych

Meble z drewna tekowego prezentują się niezwykle elegancko, wyglądają w pięknie, są jednymi z najbardziej wytrzymałych drewnianych mebli ogrodowych.

Ze względu na swoje naturalne właściwości są bardzo stabilne, odporne na warunki atmosferyczne, jednocześnie gwarantują komfort wypoczynku. By jednak dobrze wyglądały przez długi czas, wymagają odpowiedniej pielęgnacji i konserwacji.

Pielęgnacja mebli z drewna tekowego

Częstotliwość pielęgnacji drewna tekowego zależy od wielu czynników, między innymi od warunków pogodowych. Meble pozostawione na zewnątrz przez cały rok, powinny być chociaż raz w roku czyszczone.

Czyszczenie mebli tekowych

Jeżeli meble tekowe wymagają czyszczenia, możemy to zrobić za pomocą zwykłej szczotki(niezbyt twardej), gąbki oraz ciepłej wody z płynem. Najpierw czyścimy, usuwamy zabrudzenia,  a następnie myjemy jeszcze raz czystą wodą. Może się zdarzyć, że na naszych meblach znajdują się plamy, wtedy też dozwolone jest delikatne szlifowanie ich drobnym papierem ściernym. Ponadto na rynku jest również wiele różnych środków do czyszczenia drewna tekowego, które także można stosować do usuwania osadów i nagromadzonych plam.

Konserwacja

Meble tekowe mają kolor naturalnego drewna. Są one bardzo starannie wyszlifowane, gładkie, przyjemne w dotyku. Pozostawione na zewnątrz z upływem czasu mogą zmieniać swoją barwę pod wpływem promieni słonecznych na srebrzystoszarą (patynową). Jest to wynikiem naturalnego procesu starzenia się, jednak i wtedy stają się bardzo atrakcyjne, doskonale wtapiając się w architekturę ogrodową. W takim kolorze są łatwe do utrzymania. Aby przywrócić ich naturalną barwę, wystarczy odpowiednio je wyczyścić.

Możliwe jest również zachowanie naturalnego koloru drewna poprzez zastosowanie specjalnego  oleju tekowego. Jego użycie nie zwiększy żywotności drewna, zmienia nieco jego kolor na ciemniejszy, zapobiega przenikaniu plam, spowalnia efekt zmiany barwy na srebrzystoszary.

Aby zakonserwować meble tekowe należy je starannie wyczyścić, umyć i osuszyć. Delikatnie wyszlifować miejsca, które tego wymagają. Pamiętajmy, że używamy do tego zabiegu czystego pędzla, bawełnianych ściereczek. Smarujemy równomiernie, nie zostawiając zbyt dużej ilości oleju.

Meble tekowe są niezwykle wytrzymałe, jednak by dłużej zachwycały, należy o nie odpowiednio dbać, a powyższe wskazówki okażą się przydatne i pomocne w ich właściwej pielęgnacji.