Wiedza

Pielęgnacja drzew i krzewów formowanych

Któż z nas nie marzy o idealnym ogrodzie, który będzie miejscem spokoju i harmonii? Chcemy w nim wypoczywać i cieszyć się jego urokami. Aby jednak mógł on spełniać swoje funkcje estetyczne należy o niego odpowiednio zadbać.

Krzewy i drzewa formowane również wymagają odpowiedniej pielęgnacji, by mogły zachwycać nas o każdej porze roku. Oto kilka wskazówek, które pomogą właściwie pielęgnować i utrzymać w jak najlepszej kondycji nasze rośliny.

1. Odpowiednie posadzenie

Drzewa i krzewy formowane, podobnie jak każde inne rośliny, wymagają prawidłowego posadzenia, a co z tym się wiąże przygotowania podłoża, wybrania właściwego miejsca, w zależności od wymagań rośliny. Najlepiej je sadzić wiosną i jesienią (latem również, pod warunkiem, że krzew hodowany był w doniczce). Należy  przy tym pamiętać o podlewaniu, zapewniając roślinie dostateczną ilość wody (czasami nie warto z nią przesadzić, gdyż można doprowadzić do jej obumierania i gnicia).

2. Eliminacja szkodników

Może zdarzyć się, że nasze rośliny będą atakowane przez szkodniki, grzyby, czy bakterie. Zazwyczaj zwalczamy je odpowiednimi środkami chemicznymi.

3. Czyszczenie

Zarówno większe jak i mniejsze krzewy formowane wymagają czyszczenia. Nie jest to czynność skomplikowana, należy jednak to robić dość starannie, by efekt był zadowalający. Usuwamy obumarłe gałązki, suche igły, by nasze rośliny mogły lepiej oddychać, gęstnieć i jeszcze lepiej się formować. Szczególnie istotne jest to przy krzewach iglastych (jałowcach, sosnach, cisach).

4. Cięcie

Krzewy formowane, jak sama nazwa wskazuje, przybierają różne kształty, o których pisaliśmy już w poprzednich artykułach (mogą to być krzewy typu “bonsai”, kule, stożki, parasole kwadraty, itp.). By zachować swój pierwotny kształt, należy je w odpowiedni sposób przycinać. Czynność tę wykonujemy raz lub dwa razy w roku, w zależności od gatunku.  Przycinamy zarówno drzewa i krzewy iglaste, jak i liściaste, tniemy delikatnie, z wyczuciem nowe przyrosty.  Jeżeli jest to krzew formowany typu “bonsai”, którego poszczególne odgałęzienia są w kształcie “talerzy”, to najpierw przycinamy każdy “talerz” od spodu, dopiero później formujemy jego górę. Najważniejsza zasada, o której należy pamiętać podczas przycinania roślin, by robić to zaczynając od najwyższych partii, stopniowo przechodząc w dół.

Warto również zwrócić uwagę na dobór odpowiednich nożyc, które powinny być bardzo dobrze naostrzone, by nie szarpać naszych roślin. Ponadto muszą być zdezynfekowane (np.: wystarczy przetrzeć je alkoholem etylowym), by uniknąć ewentualnych chorób krzewów. Również podczas cięcia należy pamiętać o czyszczeniu nożyc, najlepiej robić to plastikową, niepotrzebną kartą, aby nie uszkodzić swojego narzędzia pracy lub odpowiednimi do tego środkami. Nie stosujemy żadnych środków odrdzewiających.  Do smarowania nożyc nie używamy też smarowideł syntetycznych, proponujemy zastąpić produktami naturalnymi (nawet olejem kuchennym).

Aby cieszyć się posadzonymi w ogrodach okazami, nie zapominajmy o nie zadbać. Każde drzewo, krzew odpowiednio pielęgnowany zwróci na siebie uwagę.