Wiedza

Na ławce nie tylko w parku…

Wiosna zbliża się wielkimi krokami, czuć w powietrzu  jej zapach. Z niecierpliwością wyszukujemy jej pierwszych oznak – krokusów czy przebiśniegów, staramy się łapać pierwsze promienie słońca.

Powoli zaczynamy myśleć o swoim ogrodzie, o porządkach oraz o tym, co nowego w tym sezonie do niego wprowadzić. Jeżeli jeszcze nie macie pomysłu, to my proponujemy bardzo atrakcyjny “zabieg ogrodowy”, a mianowicie wyposażenie naszej małej zielonej przestrzeni w ławeczkę.

Ławka najczęściej kojarzy nam się z miejscem w parku – dwoje zakochanych ludzi patrzy sobie głęboko w oczy… inni dokarmiają ptaki… inni po prostu siedzą.

Ławka w ogrodzie

Zanim przystąpimy do zakupu ławki ogrodowej musimy się przede wszystkim zastanowić jaką funkcję ma ona pełnić. Powinniśmy pomyśleć czy będzie to tylko kolejny element dekoracyjny, czy również miejsce, gdzie możemy usiąść i odpocząć. Pozwoli nam to wybrać odpowiedni model mebla. Po drugie należy wziąć pod uwagę wielkość ogrodu oraz przestrzeni, na której będzie się znajdowała nasza ławka ogrodowa, tym samym dobierając odpowiedni rozmiar i kształt.

Materiał

Istotnym czynnikiem jest również materiał, z którego jest wykonana ławka. Pamiętajmy, że ogród to również pewien styl,  przestrzeń spójna, więc ławka powinna być odpowiednio dobrana do pozostałych mebli ogrodowych tak, by nie tworzyć  dziwnego układu zupełnie niepowiązanych ze sobą przedmiotów.

Obecnie na rynku dostępnych jest wiele mebli ogrodowych, w tym ławek, wykonanych z różnych materiałów. To od nas, użytkowników, naszych upodobań, zależy jakiego dokonamy wyboru. Każdy materiał jest inny, my szczególnie skupimy się na drewnianych ławkach, a ściślej mówiąc tekowych. We wcześniejszych artykułach pisaliśmy, że jest to drewno odporne na warunki atmosferyczne, staje się produktem coraz bardziej popularnym, doskonale sprawdzającym się w ogrodzie. Meble tekowe są niezwykle stabilne, eleganckie, trwałe, zapewniają komfort wypoczynku.

Miejsce

Ławki ogrodowe to coraz bardziej popularny mebel w naszych ogrodach. Najczęściej ustawiamy je na tarasach, zarówno większych jak i mniejszych, między drzewami czy na specjalnie przygotowanym terenie między roślinami, rabatami. Mogą znajdować się one zarówno w cieniu, półcieniu czy na słońcu. Odpoczywamy na nich, relaksujemy się, łapiemy promienie słońca czy słuchamy odgłosów natury. Jeśli nasza ławka nie jest tyko kolejnym elementem dekoracyjnym, a miejscem wypoczynku zawracamy również uwagę na jej odpowiedni kształt.

Kształt

Miłośnicy relaksu będą poszukiwać ławki wygodnej, komfortowej, najlepiej z oparciem, podłokietnikiem. W takim wypadku doskonale sprawdzą się ławki odpowiednio wyprofilowane, na których odpoczynek będzie prawdziwą przyjemnością. Dla tych, którzy cenią sobie minimalizm, prostotę idealnym rozwiązaniem będą ławki klasyczne, natomiast pasjonaci odpoczynku w cieniu drzewa na pewno zwrócą uwagę na niebanalną ławkę – okrągłą, którą można postawić wokół drzewa.

Jak powszechnie wiadomo najlepiej wypoczywa się na ławce we dwoje. Są jednak i takie, które sprawdzą się w większym gronie. Znajdźmy tylko odpowiednie miejsce w swoim ogrodzie, by ławka była dobrze wyeksponowana, zachęcała do tego, by usiąść i… zostać.