Wiedza

Moda na wielopienne

O modzie i trendach możemy także mówić w odniesieniu do ogrodu. Coraz częściej  stawiamy na jakość, a nie tylko na ilość. Częsty brak czasu sprawia, że chcemy, by nasze oazy zieleni były miejscem wypoczynku, a nie tylko ciągłej pracy, w związku z tym niejednokrotnie szukamy roślin, inspiracji, które będą wymagały od nas niezbyt dużo pracy. 

Oprócz pojawiającej się mody na krzewy formowane coraz częściej możemy spotkać się z roślinami wielopiennymi, tzw. formami parasola.

Dlaczego rośliny wielopienne?

Pomysł na kształtowanie drzew i krzewów w formie parasola wynika często z ograniczonego obszaru sadzenia. Mogą na takie egzemplarze pozwolić sobie również wszyscy Ci, których ogród nie jest zbyt dużą przestrzenią. 

Starannie wyselekcjonowane rośliny, odpowiednio przycinane tak, by miały imponujący kształt     z wyraźnie zarysowanymi pniami i niebanalną, przyciągającą wzrok koroną. 

Drzewa takie wyglądają niezwykle elegancko, nadają ciekawy akcent w architekturze krajobrazu, a do tego nie wymagają dużego nakładu pracy. 

Przykłady roślin wielopiennych:

Najbardziej popularne są oczywiście drzewa wielopienne liściaste Amelanchier lamarckii, Photinia villosa, choć coraz częściej pojawią się także formowane zimozielone parasole np. Pinus densiflora ‚Umbraculifera’, Pinus ‚Watereri’, Pinus ‚Benjamin’. Pamiętać jednak należy o tym, aby ich kształt, forma, korona były naprawdę zachwycające i imponujące, wymaga to trochę czasu. 

Zalety roślin wielopiennych:

  • Można je sadzić zarówno w większych jak i mniejszych przestrzeniach, ogrodach prywatnych czy miejscach publicznych.
  • Forma tzw.‚parasola’ sprawia wrażenie przejrzystości. 
  • Bardzo atrakcyjny wygląd, doskonale komponuje się z innymi mniejszymi roślinami np. trawami, czy kwiatami sezonowymi.
  • Podświetlone wieczorem czynią ogród bardziej klimatycznym.
  • Łatwe w utrzymaniu i pielęgnacji. 
  • Imponują niebanalnymi koronami oraz pięknymi rozgałęzieniami.