Wiedza

Kiedy i jak ciąć sosny formowane?

Coraz częściej spotykamy w naszych ogrodach różne rośliny formowane – jałowce, cisy, sosny. Właśnie tym ostatnim chcemy poświęcić więcej uwagi, gdyż zbliża się czas ich przycinania. Podpowiemy Wam, kiedy i jak najlepiej przycinać sosnę formowaną, dlaczego i czym? Postaramy się udzielić kilka podstawowych wskazówek, które być może przydadzą Wam się w samodzielnej pielęgnacji takich krzewów.

Dlaczego przycinany?

Sosna jak każda inna roślina wymaga regularnego cięcia. Dzięki temu gęstnieje, zachowuje zwartość, staje się kompaktowa i bardziej okazała, zyskując przy tym piękny zielony kolor. 

Kiedy?

Najlepszy czas na cięcie sosen formowanych tzw. bonsai to koniec maja/początek czerwca. Wtedy też na roślinach pojawiają się nowe pędy, tzw. świeczki, które należy skrócić,  drzewo ma czas na regenerację i odbudowanie igieł.

Jak?

  1. Oczyść  drzewo ze starych i suchych igieł.
  2. Usuń wysuszone lub uszkodzone gałązki.
  3. Przytnij tzw. „kapelusze”, „talerze” skracając o jedną lub dwie trzecie nowe pędy tzw. ‚świece’.  Możesz w tym wypadku także przyciąć delikatnie igłę (jeżeli cięcia dokonujemy w odpowiednim czasie, to zdąży się ona doskonale zregenerować, a drzewo nabierze koloru).
  4. Delikatnie przytnij odstające z boku, od spodu przyrosty/ igły, by nadać roślinie zwartego kształtu. 

Czym?

Pamiętaj, że sosny najlepiej tniemy nożycami do cięcia krzewów. Ważne jest jednak to, aby starannie je oczyścić i wydezynfekować. Zapobiega to przenoszeniu czy przedostawaniu się do rośliny bakterii, wirusów czy grzybów. Bardzo ważne jest też to, aby były one ostre, co sprawi, że gałązki, igły czy pędy nie ulegną wystrzępieniu.