Wiedza

Jesień czy wiosna – kiedy jest najlepszy czas na sadzenie roślin?

Kiedy zaczyna się wiosna, wszyscy udajemy się do swoich ogrodów, porządkujemy, planujemy  i oczywiście sadzimy. Jesienią jest podobnie, przy czym entuzjazm sadzenia troszkę się zmniejsza. Zarówno wiosna i jesień to odpowiednie pory roku na sadzenie roślin, także krzewów formowanych.

Ponieważ jesień już się u nas „zadomowiła”, może niektórzy zastanawiają się nad zmianami w swoim ogrodzie, dlatego opowiemy o zaletach sadzenia jesiennego.

Optymalny czas sadzenia trwa od marca do maja oraz od września do listopada (trzeba jednak pamiętać, aby ziemia nie była zmarznięta). Jednak większość roślin w donicach sadzimy o każdej porze roku. Większe rośliny mają bryłę korzeniową, są owinięte tkaniną jutową, a także siatką drucianą, w związku z czym mają wystarczającą masę korzeniową, aby zaopatrzyć się w wystarczającą ilość wody i składników odżywczych.

Zalety jesiennego sadzenia roślin

  1. Jesień to czas, kiedy tworzą się i kształtują się nowe korzenie.
  2. Gleba jest mokra, dlatego nie trzeba pamiętać o tak intensywnym podlewaniu jak wiosną czy latem, rośliny dobrze radzą sobie ze zmianą lokalizacji.
  3. Gleba jesienią jest cieplejsza niż wiosną, dlatego drzewa i krzewy rozwijają się. Do pierwszych mrozów korzenie dalej rosną, zakotwiczają się. Takie też okazy są dobrze ukorzenione na wiosnę.

Korzystajmy zatem z uroków pięknej jesieni i nie bójmy się sadzić roślin. Krzewy formowane, drzewa lepiej nam się ukorzenią. W przypadku roślin wrażliwych, spokojnie możemy je okryć w pierwszym roku po posadzeniu, a wiosną będą nas już zachwycały swoim urokiem.

Zarówno wiosna i jesień to odpowiednie pory na “wzbogacanie” ogrodów, wszytko zależy od naszego indywidualnego podejścia.