Wiedza

Ekskluzywne meble ogrodowe – meble tekowe

Dla właścicieli ogrodów meble ogrodowe są niezwykle ważne, ponieważ są one dopełnieniem zielonej, prywatnej przestrzeni. Tworzą swoistego rodzaju salon, który oprócz walorów estetycznych ma być również niezwykle funkcjonalny.

Wspominaliśmy w jednym z poprzednich artykułów o czynnikach mających wpływ na wybór odpowiednich mebli ogrodowych. Podpowiadaliśmy, czym się kierować i na co zwrócić uwagę, wymieniliśmy materiały, z których są one wykonane. Według nas warto bliżej przyjrzeć się meblom tekowym, które naszym zdaniem zasługują na miano ekskluzywnych mebli ogrodowych.

Czym jest tek?

Drzewo tekowe pochodzi z Azji i uprawiane jest głównie na plantacjach. Osiąga 30 – 45 m wysokości w zależności od wieku. Drewno tekowe jest materiałem o dużej zawartości oleju naturalnego, kauczuku. Jedną z jego ważniejszych właściwości jest wytrzymałość. Jest bardzo odporne na wszelkie warunki atmosferyczne (deszcz, śnieg, mróz) oraz grzyby czy bakterie. Jego naturalny, miodowy kolor w miarę upływu czas może zmieniać się na srebrzystoszary.

Tek jest materiałem cenionym od wieków. Wykorzystywano go do zdobienia i udoskonalenia bogatych rezydencji. Dziś ze względu na swoje właściwości stosuje się go również w przemyśle stoczniowym (pokłady, wykończenia w łodziach), a także do podłóg, tarasów, mebli wewnętrznych i zewnętrznych.

Dlaczego meble tekowe?

Drewno z drzewa tekowego ma cenne składniki, dzięki czemu jest niezwykle cenionym materiałem. Jego twardość i wytrzymałość znalazła szczególne zastosowanie w produkcji mebli ogrodowych. Są one bardzo odporne na warunki atmosferyczne, nie gniją, nie wypaczają się. Ponadto cechuje je niezwykła stabilność, komfort użytkowania, elegancja. Meble te tworzą w ogrodzie naturalną atmosferę, promieniują  ciepłem, dzięki miodowej kolorystyce.

Elegancja i ponadczasowość, tradycyjny  i nowoczesny design

Meble z drzewa tekowego zapewniają niesamowity komfort wypoczynku. Starannie wykonane, gładkie, wyprofilowane, wyszlifowane pozwolą cieszyć się każdą chwilą spędzoną w ogrodzie. Tekowe stoły, krzesła, leżaki, ławki doskonale pasują do tradycyjnej jak i nowoczesnej przestrzeni. Wśród nich można znaleźć produkty składane, które można ławo przechować, klasyczne, z podłokietnikami lub bez, z regulowanymi oparciami, podnóżkami. W sprzedaży dostępne są także stoliki kawowe, mniejsze lub większe zestawy ogrodowe, akcesoria ogrodowe, czy nawet parasole, w których drewno tekowe wykorzystywane jest jako materiał nośny.

Znajdujące się w ogrodzie meble tekowe na pewno zwrócą na siebie uwagę. Ich ponadczasowość, styl sprawiają, że doskonale sprawdzą się na tarasie, balkonie, patio, w parkach, hotelach, restauracjach, przy basenach. Gwarantują komfort wypoczynku.

Naturalne ciepłe kolory, niezwykła trwałość i wytrzymałość sprawiają, że każdy, kto raz wybierze drewno tekowe, na pewno do niego powróci. Materiał ten cieszy się coraz większą popularnością wśród właścicieli ogrodów, a wykonane z niego meble  sprawią wrażenie przytulności.

Meble tekowe mają wiele pozytywnych cech, dzięki którym jeszcze lepiej czujemy się w ogrodzie. Są one nieco droższe od innych, jednak są doskonałą inwestycją na długie lata. Wyglądają pięknie o każdej porze roku.