Wiedza

Dla właścicieli ogrodów meble ogrodowe są niezwykle ważne, ponieważ są one dopełnieniem zielonej, prywatnej przestrzeni. Tworzą swoistego rodzaju salon, który oprócz walorów estetycznych ma być również niezwykle funkcjonalny.

Wspominaliśmy w jednym z poprzednich artykułów o czynnikach mających wpływ na wybór odpowiednich mebli ogrodowych. Podpowiadaliśmy, czym się kierować i na co zwrócić uwagę, wymieniliśmy materiały, z których są one wykonane. Według nas warto bliżej przyjrzeć się meblom tekowym, które naszym zdaniem zasługują na miano ekskluzywnych mebli ogrodowych.

Czym jest tek?

Drzewo tekowe pochodzi z Azji i uprawiane jest głównie na plantacjach. Osiąga 30 – 45 m wysokości w zależności od wieku. Drewno tekowe jest materiałem o dużej zawartości oleju naturalnego, kauczuku. Jedną z jego ważniejszych właściwości jest wytrzymałość. Jest bardzo odporne na wszelkie warunki atmosferyczne (deszcz, śnieg, mróz) oraz grzyby czy bakterie. Jego naturalny, miodowy kolor w miarę upływu czas może zmieniać się na srebrzystoszary.

Tek jest materiałem cenionym od wieków. Wykorzystywano go do zdobienia i udoskonalenia bogatych rezydencji. Dziś ze względu na swoje właściwości stosuje się go również w przemyśle stoczniowym (pokłady, wykończenia w łodziach), a także do podłóg, tarasów, mebli wewnętrznych i zewnętrznych.

Dlaczego meble tekowe?

Drewno z drzewa tekowego ma cenne składniki, dzięki czemu jest niezwykle cenionym materiałem. Jego twardość i wytrzymałość znalazła szczególne zastosowanie w produkcji mebli ogrodowych. Są one bardzo odporne na warunki atmosferyczne, nie gniją, nie wypaczają się. Ponadto cechuje je niezwykła stabilność, komfort użytkowania, elegancja. Meble te tworzą w ogrodzie naturalną atmosferę, promieniują  ciepłem, dzięki miodowej kolorystyce.

Elegancja i ponadczasowość, tradycyjny  i nowoczesny design

Meble z drzewa tekowego zapewniają niesamowity komfort wypoczynku. Starannie wykonane, gładkie, wyprofilowane, wyszlifowane pozwolą cieszyć się każdą chwilą spędzoną w ogrodzie. Tekowe stoły, krzesła, leżaki, ławki doskonale pasują do tradycyjnej jak i nowoczesnej przestrzeni. Wśród nich można znaleźć produkty składane, które można ławo przechować, klasyczne, z podłokietnikami lub bez, z regulowanymi oparciami, podnóżkami. W sprzedaży dostępne są także stoliki kawowe, mniejsze lub większe zestawy ogrodowe, akcesoria ogrodowe, czy nawet parasole, w których drewno tekowe wykorzystywane jest jako materiał nośny.

Znajdujące się w ogrodzie meble tekowe na pewno zwrócą na siebie uwagę. Ich ponadczasowość, styl sprawiają, że doskonale sprawdzą się na tarasie, balkonie, patio, w parkach, hotelach, restauracjach, przy basenach. Gwarantują komfort wypoczynku.

Naturalne ciepłe kolory, niezwykła trwałość i wytrzymałość sprawiają, że każdy, kto raz wybierze drewno tekowe, na pewno do niego powróci. Materiał ten cieszy się coraz większą popularnością wśród właścicieli ogrodów, a wykonane z niego meble  sprawią wrażenie przytulności.

Meble tekowe mają wiele pozytywnych cech, dzięki którym jeszcze lepiej czujemy się w ogrodzie. Są one nieco droższe od innych, jednak są doskonałą inwestycją na długie lata. Wyglądają pięknie o każdej porze roku.