Wiedza

Buxus sempervirens, czyli bukszpan wiecznie zielony w ogrodzie

Właściciele ogrodów z pewnością nie mogą się doczekać czasu, kiedy będą mogli w pełni cieszyć się i korzystać z uroków swojego zielonego miejsca. Co jednak zrobić, by zachwycać się nim o każdej porze roku? Jakie rośliny wybrać?

We wcześniejszych artykułach polecaliśmy krzewy formowane, tzw. ogrodowe “bonsai”. Pisaliśmy  o najbardziej popularnych (naszym zdaniem) roślinach, skupiając się głównie na sosnach, jałowcach i cisach. Jednak niezwykle cenionym staje się również wiecznie zielony bukszpan (Buxus sempervirens), mający wiele różnych atutów.

Bukszpan to roślina, która dobrze znosi warunki naszej strefy klimatycznej. Wymaga odpowiedniego nawożenia, sadzenia. Jego drobne, zielone listki zachwycają o każdej porze roku. Bukszpan znakomicie wygląda w postaci krzewów formowanych, a w szczególności tworząc piękne, kształtne figury geometryczne.

Najbardziej lubianą formą, w jakiej pojawia się w naszych ogrodach jest kula. Jej rozmiary są różnorodne, od małych 20 cm do 200 cm. Można sadzić je pojedynczo, w grupach zestawiając ze sobą różne wielkości.

Inną jego postacią jest stożek, osiągający różne wysokości, przykuwający uwagę swoim oryginalnym kształtem.

Ze względu na swoje gęste ulistnienie, elastyczność może przybierać również inne formy np., zwierząt, co sprawia, że nasz ogród nabierze indywidualnego charakteru. Dzięki nim w ciekawy sposób stworzymy także wizytówkę swojej firmy.

Nowością, która z impetem zaczyna wkraczać do naszych ogrodów jest bukszpan w kształcie parasola. Na pięknym pniu unosi się rozłożysta, gęsta korona, od spodu płaska z góry delikatnie zaokrąglona. Masywna konstrukcja, długoletni proces powstawania sprawiają, że jest niezwykle wytrzymały i twardy. Jego cechą charakterystyczną jest czysty, biały pień, który w sposób subtelny podtrzymuje zielony kapelusz.

Bukszpan to gatunek, który również nadaje się na żywopłoty, zarówno mniejsze, oddzielające między innymi poszczególne części w ogrodzie, stanowiące swoistego rodzaju przegródki, otoczki, jak i większe, tworzące niezwykle urokliwie “mury”.

Trzeba jednak zaznaczyć, że jest to roślina, która dość wolno rośnie, by uzyskać więc zamierzony efekt trzeba uzbroić się w cierpliwość lub po prostu posadzić większe formy. Podobnie jak większość krzewów formowanych również wymaga odpowiedniego i starannego cięcia. Według większości teorii możemy przycinać go od wczesnej wiosny do późnej jesieni. Jednak zdarza się, że atakują go choroby grzybowe. Z własnego doświadczenia oraz z fachowej wiedzy szkółkarzy wiemy, że aby temu zapobiec powinno się je przycinać późną jesienią. Jest to jedna z metod, pozwalająca uniknąć wszelkich grzybów czy bakterii. Pamiętajmy jednak o tym, by nie przycinać roślin w najbardziej upalne i słonecznie dni, gdyż późnej listki nie będą wyglądały korzystnie. Ponadto, po każdym takim zabiegu pielęgnacyjnym należy delikatnie oczyścić naszą roślinę z uciętych przyrostów. Pozwoli to zachować jej świeżość i naturalność.

Wybierając bukszpany do ogrodu wprowadzamy do naszej zielonej przestrzeni elementy elegancji i wdzięku. Pod każdą postacią wyglądają pięknie i urokliwie. Oświetlone wieczorową porą tworzą niesamowity klimat. Ich atutem jest również to,  że doskonale wkomponują się w nowoczesną architekturę ogrodową, jak i tradycyjną.